kochanowka.com.pl

Najlepsze miejsca do spędzenia weekendu w górach

Odkryj piękno czeskich gór: Szumawa i jej atrakcje

Dla wielu z nas czeskie góry to przede wszystkim Karkonosze. Warto jednak pamiętać o tak ciekawym pasmie, jakim jest Szumawa. Na jej terenie Czechy mogą zaskoczyć pięknymi krajobrazami oraz miejscowościami, z których można rozpoczynać ciekawe wycieczki w góry. Co warto zobaczyć w tej części państwa czeskiego? Jakimi skarbami może zachwycić turystów Szumawa?

Odkrywanie marokańskich skarbów. Góry Rif

Szumawa: niezwykła kraina

Stanowiąca wyjątkowo atrakcyjną część Masywu Czeskiego Szumawa jest jednym z najpiękniejszych obszarów, jakim mogą się pochwalić Czechy Południowe. Na brak atrakcji nie można tu narzekać. Te stare góry to kraina pięknych krajobrazów oraz przyrodniczych ciekawostek. Zachwycić może tutejszy park narodowy oraz dość gęsta sieć szlaków pieszych. Uwagę turystów przyciąga także Jezioro Lipno, nad którego brzegami można się delektować wypoczynkiem w niezwykłej scenerii. Jakie miejsca warto zobaczyć w czasie wycieczki po tych górach? Oto najważniejsze atrakcje, jakimi mogą się w tym miejscu pochwalić Czechy.

Kasperskie Hory: co warto zobaczyć w tej miejscowości?

Ważnym punktem wypadowym w góry Szumawa oraz miejscem, które samo w sobie może się okazać atrakcyjnym celem wycieczki, jest miejscowość o nazwie Kasperskie Hory. Dobrze rozwinięta infrastruktura turystyczna sprawia, że to właśnie tu najchętniej zatrzymują się miłośnicy górskich wypraw. Tu również czeka na nich ciekawe muzeum, które pozwala się zapoznać z przyrodniczym bogactwem tej części kraju. To Muzeum Parku Narodowego Szumawa, które z całą pewnością zasłużyło na uwagę. Podobną tematyką zajmuje się Muzeum Szumawy, którego głównym celem jest promocja wiedzy na temat przyrody tego regionu. Warto też zajrzeć na tutejszy rynek, którego najważniejszą ozdobą jest renesansowy ratusz. Nie brak tu również atrakcji dla miłośników motoryzacji. Przyciąga ich ciekawe Muzeum Motocykli, w którym zgromadzono ponad 40 zabytkowych maszyn. Inną ciekawą wystawą jest zbiór czeskich zabawek, które mogą oczarować każdego turystę – bez względu na wiek.

Vimperk: na obrzeżach Szumawy

Choć ta miejscowość leży już na obrzeżach Szumawy, z pewnością warto zajrzeć na jej teren w czasie wycieczki po tym terenie. Wiadomo, że osada ta istniała już w XIII wieku i była bardzo ważnym punktem na tzw. Złotym Szlaku. W XV wieku osada zyskała prawa miejskie, a powstające tu drukarnie oraz huty szkła sprawiły, że cieszyła się ona pomyślnym rozwojem. Obecnie jest to sympatyczne miasteczko, które może się pochwalić interesującą zabudową oraz ciekawymi placówkami muzealnymi. W zamku, którego historia sięga XIII wieku, urządzono ciekawą ekspozycją na temat przyrody Szumawy. Ciekawym miejscem jest też tradycyjna winiarnia, która czeka na terenie zamku. Turyści mogą tez pospacerować po mieście, na terenie którego czeka i ciekawa dzwonnica, i zabytkowy kościół Nawiedzenia MNP.

Zelazna Ruda: raj dla aktywnych

Góry Szumawa przyciągają tych, którzy kochają piesze wycieczki. Jest to jednocześnie rejon ceniony przez miłośników sportów zimowych. Dla nich wyjątkowo atrakcyjnym miejscem pobytu stała się Zelazna Ruda – miejscowość leżąca na obrzeżach parku narodowego, której główną atrakcją jest kolejka linowa oraz góry kuszące pięknymi widokami. Bliskość stolicy z niemiecką Bawarią sprawia, że zaglądają tu chętnie osoby pragnące w czasie jednej wycieczki poznać i skarby Szumawy, i piękno Bawarskiego Lasu.

Czechy Południowe to piękne miasta oraz tak malownicze tereny, jakimi kusza góry Szumawa. Ten obszar przyciąga miłośników przyrody oraz tych, którzy stawiają na aktywny wypoczynek. Szumawa zachwyca, a turyści z Polski coraz chętniej urządzają tu wycieczki. Nic dziwnego – to piękne miejsce, które z całą pewnością zasłużyło na zainteresowanie ze strony miłośników górskich wędrówek.