Tarnowskie Góry: co warto zobaczyć w tym mieście?
Są jednym z najciekawszych miast, jakimi może się pochwalić Górny Śląsk, a wycieczki po ich terenie dostarczą każdemu z nas niezapomnianych wrażeń. Tarnowskie Góry urzekają pięknem architektury oraz zabytkami techniki, obok których nie można przejść obojętnie. Na jakie atrakcje warto zwrócić uwagę w trakcie wycieczki po tym mieście?
Co oznaczają poszczególne stopnie zagrożenia lawinowego?
Z kart historii – Tarnowskie Góry i ich dzieje
Tarnowskie Góry to miasto atrakcyjne dla każdego miłośnika historii. Założone w XVI wieku, od samego początku znane było jako ważny ośrodek wydobycia srebra i ołowiu. W 1490 roku tym ośrodkiem górniczym zainteresowali się Jan II Dobry (ostatni przedstawiciel Piastów opolskich) oraz Jerzy Hohenzollern, który już w krótce stał się panem ziemi bytomskiej i Tarnowskich Gór. Zainteresowanie to przełożyło się na przepisy prawne, a dokładniej – na wydanie w 1526 roku Ordunku Górniczego, gwarantującego sporo górniczych wolności. W ten oto sposób, w I połowie XVI wieku, Tarnowskie Góry stają się wolnym miastem górniczym, którym rządziły z jednej strony władze górnicze, z drugiej – władze samorządowe. Liczne prawa i przywileje sprawiały, że przez wieki Tarnowskie Góry cieszyły się pomyślnym rozwojem. W XVII wieku miasto to stało się znane również z handlu, a jego mieszkańcy na biedę nie mogli narzekać. Początek XX wieku to początek upadku górnictwa oraz wiele zmian, które odmieniły charakter miasta. Już w okresie międzywojennym Tarnowskie Góry stały się ważnym ośrodkiem kultury i nauki, a z czasem również ważnym ośrodkiem turystycznym. Dziś jest to jedno z ważniejszych miast, do którego w czasie historycznej wycieczki po Górnym Śląski koniecznie trzeba zajrzeć. Jakie atrakcje czekają tu na gości?
Skarby Tarnowskich Gór, czyli co warto zobaczyć?
Tarnowskie Góry znane są przede wszystkim z zabytków techniki, a tutejsza kopalnia srebra, dzięki wpisowi na listę UNESCO, przyciąga do miasta setki turystów z całej Europy. Kusi też Sztolnia Czarnego Pstrąga, ciągnąca się pod zabytkowym parkiem w Reptach. Te zabytki techniki robią ogromne wrażenie na zwiedzających, jednak nie tylko nimi może się pochwalić to miasto. Tarnowskie Góry to również piękny rynek, przy którym skupiło się wiele zabytkowych kamienic. Jedną z tych najsłynniejszych jest winiarnia Sedlaczka, służąca obecnie jako siedziba miejscowego muzeum. Zachwyca też kościół ewangelicki oraz ratusz, wzniesiony w XIX wieku w stylu flamandzkiego renesansu. Dzwonnica Gwarków, kościół parafialny św. Piotra i św. Pawła, którego historia sięga połowy XVI stulecia – oto atrakcje, którym w czasie wycieczki po Tarnowskich Górach z pewnością warto poświęcić nieco więcej uwagi.
Tarnowskie Góry to piękne miasto, na terenie którego czekają na nas i cenne zabytki techniki, i piękne budowle. W tym mieście każdy z nas znajdzie dla siebie coś ciekawego, a czas spędzony w mieście gwarków z pewnością nie będzie czasem straconym.