kochanowka.com.pl

Najlepsze miejsca do spędzenia weekendu w górach

Wpływ wód termalnych na organizm

Wyłaniają się one z wnętrza ziemi i są uważane za źródło zdrowia i dobrego samopoczucia. Naturalne wody termalne zawierają zwykle minerały, gazy i jonizację, które sprawiają, że nadają się do łagodzenia niektórych dolegliwości, z reguły jako uzupełnienie innych terapii lub zabiegów medycznych. Do tego dochodzi ich wielka zdolność do wspierania relaksu ciała i umysłu oraz właściwości kosmetyczne.

Od najdawniejszych czasów ludzie zawsze szukali środków na swoje dolegliwości w naturze, czy to w roślinach, minerałach czy naturalnych gorących źródłach. W rzeczywistości starożytne cywilizacje wykorzystywały kąpiele termalne do rozwiązywania wielu dolegliwości, ale były one również idealnym miejscem do spotkań towarzyskich.

Prawie wszystkie kraje mają w swoich granicach gorące źródła. Niektóre z nich znajdują się na obszarach wulkanicznych, ale są też wody telluryczne, które mogą występować wszędzie i mają niższą temperaturę niż wody magmowe.

Co je wyróżnia?

Gorące źródła pochodzą z podziemnych warstw Ziemi i wyłaniają się w różnych temperaturach poprzez źródła termalne. Oprócz tego, że woda jest gorąca, często zawiera rozpuszczone minerały (fluor, żelazo, jod, sód, chrom, fosfor itp.), które mają ważne właściwości lecznicze.

Ważną cechą wód termalnych jest to, że są one zjonizowane. Istnieją dwa rodzaje jonów: dodatnie i ujemne. Wbrew swojej nazwie jony dodatnie nie należą do najkorzystniejszych. Z kolei jony ujemne, które najczęściej występują w naturalnych wodach termalnych, mają zdolność do wywoływania relaksującego wpływu na organizmu, dlatego na Twój kolejny wypad polecamy wody Termalne w Polanicy-Zdrój, które oferują to wszystko.

Wpływ na organizm

Wiele dobroczynnego wpływu na organizm od wieków przypisywano wodom termalnym. Jednak przed rozpoczęciem jakiejkolwiek kuracji tego typu lub udaniem się do spa, zawsze należy skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza jeśli cierpimy na jakiekolwiek schorzenia.

  • Kąpiel w gorących źródłach, poprzez podniesienie temperatury ciała, może sprzyjać zwiększonemu krążeniu krwi, co pomaga w rozpuszczaniu i eliminacji toksyn.
  • Częste kąpiele mogą pomóc w normalizacji funkcji gruczołów dokrewnych, a także w ogólnym funkcjonowaniu układu nerwowego.
  • Korzystanie z kąpieli termalnych przyczynia się również do odprężenia psychicznego i produkcji endorfin, a także do wzmocnienia układu odpornościowego.
  • Osoby z chorobami skóry, takimi jak łuszczyca czy zapalenie skóry, mogą dzięki tym kąpielom (zwłaszcza jeśli wody zawierają siarkę) poprawić swoje stany, zawsze ze wskazań lekarskich.
  • U pacjentów reumatologicznych zabiegi mogą zmniejszyć dolegliwości bólowe, gdyż wody działają przeciwbólowo i rozluźniająco na mięśnie, zmniejszając przykurcze i sprzyjając ruchomości. Dodatkowo termoterapia wywołuje efekt przeciwzapalny.