kochanowka.com.pl

Najlepsze miejsca do spędzenia weekendu w górach

Atrakcje Kołobrzegu i okolic – co warto wiedzieć?

Jeśli szukasz pięknego i zabytkowego nadmorskiego miasta do zwiedzania w Polsce, Kołobrzeg to świetny wybór. To urocze miasteczko położone jest na wybrzeżu Morza Bałtyckiego i znane jest z piaszczystych plaż, średniowiecznego zamku i malowniczej starówki.

W okolicy znajduje się również wiele atrakcji, takich jak piesze wędrówki, jazda na rowerze i spływy kajakowe. Niezależnie od tego, czy szukasz relaksu na plaży, czy chcesz odkrywać wspaniałe plenery, Kołobrzeg ma coś dla każdego.

Kołobrzeg – historia założenia miasta

Według legendy Kołobrzeg został założony w XIII wieku przez duńskiego księcia Kolbjerga. Jednak historycy uważają, że miasto zostało założone w średniowieczu przez rybaków i myśliwych, którzy mieszkali w drewnianych chatach wzdłuż linii brzegowej.

Z biegiem czasu coraz więcej ludzi przeniosło się w okolice i utworzyło małą wioskę z brukowanymi uliczkami i drewnianymi domami z bali sosnowych. W 1454 r. król Kazimierz IV nadał Kołobrzegu prawa miejskie i tym samym uczynił miasto ważnym ośrodkiem handlowym w regionie. W XVII, XVIII i XIX wieku Kołobrzeg był okupowany przez Szwecję i Prusy, zanim w 1920 roku stał się częścią Polski.

Dziś to historyczne miasto zostało pięknie odrestaurowane do pierwotnej świetności z kolorowymi budynkami wzdłuż brukowanych uliczek i wieloma sklepami oferującymi ręcznie robione rzemieślnictwo.

Atrakcje oferowane przez Kołobrzeg i okolice

W Kołobrzegu jest kilka atrakcji, które warto poznać. Najsłynniejszą atrakcją miasta jest XV-wieczny Zamek Książąt Pomorskich, który znajduje się na wzgórzu z widokiem na port. Ten spektakularny zamek pojawiał się w wielu filmach i programach telewizyjnych, m.in. „Jestem Robin Hoodem” i „Hrabia Monte Christo”.

Jeśli szukasz czegoś bardziej relaksującego, wybierz się na jedną z kołobrzeskich plaż. Miasto ma kilka pięknych piaszczystych plaż z czystą niebiesko-zieloną wodą. Tutejsze plaże są idealne do pływania, wędkowania i piknikowania. Można również odwiedzić Muzeum Morskie lub wybrać się w rejs po porcie tradycyjnym żaglowcem „Darz Bałtyk”.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o historii Polski, koniecznie odwiedź Muzeum Historii Polski. W muzeum znajduje się wiele artefaktów z przeszłości kraju, w tym obrazy Stanisława Witkiewicza i Józefa Chełmońskiego. Jeśli masz ochotę spędzić trochę czasu na świeżym powietrzu, wybierz się do Dźwirzyna, gdzie znajdują się piękne wydmy ciągnące się kilometrami do Bałtyku. Więcej na temat Dźwirzyna przeczytasz w portalu: https://dzwirzyno24.pl/.

Te wspaniałe wydmy zostały z czasem uformowane przez silne wiatry i są doskonałym miejscem do uprawiania turystyki pieszej lub rowerowej. Piękne widoki na morze można również podziwiać ze szczytu jednej z tych wydm, która wychodzi na port w Kołobrzegu.