kochanowka.com.pl

Najlepsze miejsca do spędzenia weekendu w górach

Co oznaczają poszczególne stopnie zagrożenia lawinowego?

W górach lawiny są zjawiskiem normalnym, choć bardzo niebezpiecznym. Na zejście lawiny wpływa wiele czynników, często niestety wywołują ją nierozsądni turyści. Choć pamiętać należy, że większość lawin schodzi z przyczyn niezależnych od ludzi i niezawinionych. Dlatego nawet zachowując ostrożność i nie łamiąc podstawowych zasad, możemy być narażeni na niebezpieczeństwo związane z zejściem lawiny.
Trudno jest samemu ocenić, jak duże jest ryzyko zejścia lawiny, zwłaszcza jeśli nie mamy w tym doświadczenia. Dlatego z uwagą należy śledzić komunikaty służb, które w 5-stopniowej skali określają stopień zagrożenia lawinowego. Skala ta jest uniwersalna i stosowana w wielu krajach, w tym w Polsce. Stopnie są numerowane i każdy z nich ma przypisany określony znak graficzny. Warto śledzić komunikaty o zagrożeniu lawinowym i dostosowywać swoje plany do aktualnego zagrożenia.

Tarnowskie Góry: co warto zobaczyć w tym mieście?

Obowiązująca skala zagrożenia lawinowego prezentuje się następująco:

I stopień zagrożenia lawinowego – niski

Pokrywa śnieżna jest dobrze związana i stabilna, co ma miejsce zwykle po pewnym okresie bez opadów świeżego śniegu. Samoistnie schodzić mogą jedynie małe lawiny (nie dochodzące nawet do końca stoku). Zaleca się unikać bardziej stromych stoków lub wchodzić na nie pojedynczo. Lawinę może wywołać jedynie bardzo duży nacisk w postaci dużej grupy turystów lub narciarzy. Ogólnie warunki takie uznaje się za dość bezpieczne, choć należy zachować ostrożność, zwłaszcza na bardziej stromych stokach.

II stopień zagrożenia lawinowego – umiarkowany

W tych warunkach zaleca się niewychodzenie w wysokie góry osobom bez doświadczenia. Małe lawiny mogą schodzić samoczynnie. Ogólnie pokrywa śnieżna jest związana dobrze, na bardziej pochyłych stokach umiarkowanie i przy znacznym obciążeniu na stromych stokach o nachyleniu 35-40 stopni mogą wystąpić większe lawiny.

III stopień zagrożenia lawinowego – znaczny

Pokrywa śnieżna związana jest słabo. Samorzutnie mogą schodzić nie tylko małe, ale i średnie lawiny. Lawinę może wywołać nawet niewielkie obciążenie (jeden człowiek). Nie zaleca się wychodzenia poza granicę lasu, a jeśli już, należy posiadać odpowiednią wiedzę i doświadczenie oraz zachować najwyższe środki bezpieczeństwa.

V stopień zagrożenia lawinowego – wysoki

Podobnie, jak w przypadku stopnia III, pokrywa śnieżna jest związana słabo. Samorzutnie mogą schodzić nawet duże lawiny, co przy opisywanym stopniu zagrożenia nie jest wcale rzadkie. Zaleca się odstąpienie od wyjścia w góry. Osoby doświadczone, które jednak na wyjście się zdecydują, powinny poruszać się jedynie po niezbyt nachylonych stokach.

V stopień zagrożenia lawinowego – bardzo wysoki

Pokrywa śnieżna jest słabo związana i bardzo niestabilna. Lawiny (nawet te duże i bardzo duże) mogą pojawiać się same, nawet na stokach o niewielkim nachyleniu, nieprzekraczającym 30 stopni. Takie warunki praktycznie uniemożliwiają poruszanie się, bezwzględnie zaleca się niewychodzenie w góry.
Poruszanie się po wysokich górach zimą należy do bardzo trudnych, a często też niebezpiecznych zajęć. Jeśli chcemy realizować takie wyjścia, warto wcześniej przejść specjalistyczny kurs lawinowy. Bez praktycznego doświadczenia lepiej nie wybierać się w góry samemu. Przejścia w grupie zawsze są bezpieczniejsze. Bezwzględnie warto też zaopatrzyć się w tzw. lawinowe ABC, na które składają się: łopata, sonda i detektor lawinowy. Najlepiej jednak unikać zbędnego ryzyka i w czasie, gdy uprawnione służby wydają ostrzeżenia i określają zagrożenie lawinowe jako wysokie, lepiej zrezygnować z wychodzenia w wysokie góry.

1 komentarz

Dodaj komentarz