kochanowka.com.pl

Najlepsze miejsca do spędzenia weekendu w górach

O najciekawszych atrakcjach Kaszub

Kaszuby to bardzo malowniczy region kulturowy, który jest częścią Pomorza Gdańskiego.

Obszar jest przepełniony piękną przyrodą oraz zabytkami będącymi żywymi pamiątki kultywowanych to niegdyś tradycji. Przedstawiamy kilka niezwykle interesujących miejsc na Kaszubach.

Rezerwat Przyrody Kręgi Kamienne w Odrach

Mało kto wie, że w Borach Tucholskich ukrywa się formacja kamieni nazywana polskim albo pomorskim Stonehenge. Kamienne kręgi zostały tu postawione w okresie wpływów rzymskich i nie mają równie dużych odpowiedników w naszym kraju i w większej części Starego Kontynentu.

Według badań archeologów jest to cmentarzysko Gockie z I lub II wieku n.e. Na terenie tego zjawiskowego rezerwatu znajduje się kilkanaście kręgów i jeszcze więcej kurhanów. Poza tym warto zwrócić uwagę, że jest to obszar otoczony piękną, dziką przyrodą.

Skansen w Szymbarku

Szymbark to wieś leżąca na terenie tzw. Szwajcarii Kaszubskiej i można tu odwiedzić skansen przedstawiający wiele interesujących eksponatów, które ciężko znaleźć w innych tego typu miejscach.

Turyści mogą tu podziwiać Dom stojący, na głowę, najdłuższą rzekę świata, największy fortepian, dom Kaszuba z Kanady i inne ciekawe obiekty. Ponadto w skansenie można nabyć wiedze o bogatej kulturze Kaszubów oraz ich barwnej historii.

Wdzydzki Park Krajobrazowy

Wdzydzki Park Krajobrazowy na Kaszubach wyróżnia się różnorodnością tamtejszej przyrody. Poza pięknymi lasami można tam podziwiać rzekę Wdę, która daje możliwość pływania kajakiem oraz ponad 50 jezior różnej wielkości.

Na terenie parku występuje bardzo bogata roślinność i liczne zwierzęta, w tym nietoperze, bobry oraz raki szlachetne. Jest to idealne miejsce dla osób chcących odpocząć od dużych skupisk ludzi.