kochanowka.com.pl

Najlepsze miejsca do spędzenia weekendu w górach

Atrakcje Księżej Góry – najwyższego wzniesienia Piekar Śląskich

Liczne atrakcje

Księża Góra leży na pograniczu Piekar Śląskich i Radzionkowa. Wznosi się na wysokość 357 m n. p.m. W sąsiedztwie wierzchołka znajduje się wiele miejsc, które warto odwiedzić.
Na zachodnich, radzionkowskich stokach góry urządzono park. Jego istnienie zawdzięczamy Jerzemu Ziętkowi, który założył go będąc burmistrzem Radzionkowa. Doświadczenia zdobyte na Księżej Górze wykorzystał później tworząc największy śląski park: Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku. Park na Księżej Górze charakteryzuje się może mniejszym rozmachem, ale również jest miejscem wartym zobaczenia. Jest tu gęsta sieć alejek, kamienny mostek, boisko, tor rowerowy do downhillu, skatepark, a także grota notozaura o wdzięcznym imieniu Radzio. Notozaury były prehistorycznymi gadami, których szczątki znaleziono w tym rejonie. Dziś betonową podobiznę tego zwierzęcia można zobaczyć w kamiennej grocie w parku. Niegdyś pod szczytem góry znajdowało się nawet niewielkie lotnisko szybowcowe!

Atrakcje Gór Stołowych: Szczytna i jej zabytki
Z parkiem sąsiaduje Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji z basenami i placem zabaw. Od niedawna funkcjonuje tu też Śląski Ogród Botaniczny. Jego główną atrakcją są całe płaty cennych przyrodniczo łąk, które przeniesiono tu z nieodległych Pyrzowic, gdzie prowadzono rozbudowę portu lotniczego. Wstęp na teren ogrodu jest bezpłatny. Jego zaplecze stanowi Regionalna Stacja Edukacji Ekologicznej, która organizuje wiele ciekawych wydarzeń związanych z szeroko pojętą ekologią.

Zdobyć szczyt

Sam wierzchołek góry znajduje się na północno-wschodnim skraju parku. Wieńczy go estetyczna tabliczka z nazwą szczytu i wysokością. Aby jednak zdobyć faktyczny szczyt Księżej Góry należy udać się jeszcze kila kroków dalej, gdzie w krzakach odnaleźć można betonowy, biało-czerwony słup. Aby zakosztować widoków musimy zejść jednak nieco niżej, gdzie rolniczy krajobraz, pozbawiony większych ilości drzew odsłania przed nami malownicza panoramę Piekar Śląskich i okolic. Na pierwszym planie od razu dostrzeżemy Kopiec Wyzwolenia – jeden z najbardziej charakterystycznych punktów w Piekarach Śląskich. Warto się na niego udać, gdyż widoki z niego się roztaczające są jeszcze piękniejsze. Zobaczyć możemy np. pobliski Zbiornik Kozłowa Góra, zabudowania Bytomia, Radzionkowa, a przy sprzyjającej pogodzie nawet Beskidy!
Wschodnie stoki Księżej Góry mają inny charakter. Praktycznie nie są rekreacyjnie zagospodarowane, nie znaczy to jednak, że nie są ciekawe. Wschodnia ekspozycja tego terenu sprawia, że jest silnie nasłoneczniony, a takie warunki sprzyjają wykształcaniu się muraw kserotermicznych – ciepłolubnych trawiastych zbiorowisk, zwykle ze znacznym udziałem roślin kwiatowych. To dla ich ochrony powołano tutaj użytek ekologiczny. Teren jest prawnie chroniony, ale można go zwiedzać, korzystając z licznych, wydeptanych ścieżek.
Księża Góra i jej otoczenie obfituje w atrakcje, tak dla najmłodszych, jak i dorosłych. Zdecydowanie warto odwiedzić tą okolicę, każdy znajdzie tu bowiem coś dla siebie: piękne panoramy, ciekawą przyrodę, bogatą ofertę rekreacyjną oraz (co bardzo ważne) chwilę wytchnienia od miejskiego zgiełku.