kochanowka.com.pl

Najlepsze miejsca do spędzenia weekendu w górach

Atrakcje Gór Stołowych: Szczytna i jej zabytki

To piękne miasto przyciąga zarówno swym położeniem, jak i ciekawymi atrakcjami czekającymi tu na turystów. Szczytna to atrakcyjne miejsce dla tych, którzy chcą lepiej poznać Góry Stołowe oraz urządzać ciekawe, piesze wycieczki w pięknej scenerii. Co warto wiedzieć o tym mieście? Jakimi atrakcjami może się pochwalić Szczytna?

Atrakcje Księżej Góry – najwyższego wzniesienia Piekar Śląskich

Z dziejów miasta

Współczesna Szczytna to ważny ośrodek turystyczny oraz przemysłowy. Położenie w pobliżu Batorowa, Karłowa oraz takich kurortów, jak Duszniki czy Polanica, to główne czynniki sukcesu. Kojarzona z hutą szkła Szczytna jest przecież malowniczo położoną miejscowością, w pobliżu której nie brak atrakcji. Miasto to może się również pochwalić długą historią. Początki tej miejscowości sięgają XIV wieku. Co ciekawe, przez wiele lat jej właścicielami byli lekarze kolejnych cesarzy austriackich. Najważniejszym okresem w dziejach miasta okazał się przełom XVIII i XIX wieku. To właśnie w tym czasie, dzięki zakładanym w okolicy hutom szkła, Szczytna rozwijała się wyjątkowo dynamicznie. Z tego też czasu pochodzi zamek Leśna na Szczytniku, będący dziś najważniejszym punktem w programie każdej wycieczki do tego miasta. To jeden z ciekawszych zabytków architektury, jakim mogą się pochwalić Góry Stołowe. Co warto zobaczyć w czasie pobytu w tym mieście? Oto atrakcje, których w czasie wycieczki pominąć nie można.

Szczytna i jej zabytki

W gronie najważniejszych zabytków miasta znajduje się barokowy kościół z I połowy XVIII wieku. W jego wnętrzu dominuje styl barokowy, pięknie prezentują się też liczne epitafia wmurowane w zewnętrzne ściany kościoła. Na wielu turystach ogromne wrażenie robi ciekawa płyta nagrobna, którą można ujrzeć w kościelnym przedsionku. W pobliżu kościoła zachowała się również ciekawa kolumna maryjna, będąca cennym zabytkiem z początków XVIII wieku. W gronie zabytków świeckich wyróżnia się z kolei pałac, który można ujrzeć w centrum miasta. Powstał on w połowie XIX wieku jako budowla, w której styl neobarokowy i klasycystyczny zostały ze sobą połączone w ciekawy sposób. nie brak też domów mieszkalnych oraz budynków gospodarczych, które zachwycają swym historycznym charakterem i które do dziś służą mieszkańcom miasta.
Szczytna może się pochwalić i takim zabytkiem, jakim jest zamek Leśna na szczycie Szczytnika. Z centrum miasta do zamku, który obecnie pełni rolę Domu Pomocy Społecznej, prowadzi krótki i bardzo ciekawy szlak. Romantyczny zamek zachwyca, a z zewnątrz można go podziwiać bez problemów. Dostępna jest również zamkowa kaplica, do której z pewnością warto zajrzeć. Dodatkową atrakcją jest pobliska kalwaria górska oraz punkt widokowy, z którego roztacza się wspaniały widok na miasto oraz jego okolicę. Pięknie prezentują się stąd Góry Stołowe, po których można urządzać wiele ciekawych wypraw. Wiele atrakcyjnych szlaków pieszych zaczyna się w pobliżu Szczytnej, którą można potraktować jako komfortową bazę wypadową w góry.

Piękno Sudetów

Choć dla wielu turystów Góry Stołowe to przede wszystkim ciekawe trasy górskie oraz wspaniałe skupiska skałek, warto w czasie wycieczki po tej części Sudetów odwiedzić i niektóre miasta. Szczytna jest jednym z tych, które mogą oczarować swym pięknem i miłą atmosferą, a malownicza okolica jest kolejnym walorem tego miejsca. Bez wątpienia warto zatrzymać się tu w czasie podróży po Dolnym Śląsku i na własne oczy zobaczyć te atrakcje, którymi może się pochwalić Szczytna.